3. Muzeum Karlova mostu

Otevřeno r. 2007

Ve 12. století postavil král Vladislav I. první kamenný most přes Vltavu. Pojmenoval ho po své manželce Juditě. Juditin most byl nižší než nynější Karlův most (nazývá se Karlovým od r. 1870 – dříve Pražský).

Juditin most končil na Malé straně ve stejných místech, jako nyní Karlův most. Most ústil v místech Křížovnického kostela, pod nímž se našla původní dlážděná cesta, směřující skrz Klementinum na dnešní Mariánské náměstí.

Před vstupem do Muzea je plošina, která byla vytvořena v polovině 19. století (k 500. výročí university, v r. 1848), aby na ní mohla být postavena socha Karla IV. Před gotickou Staroměstskou mosteckou věží byl během této přestavby odstraněn mýtný dům a bylo překlenuto rameno řeky pod klášterem.

Po pravé straně v Muzeu je vchod do rekonstruovaného zbytku starého gotického kostela sv. Františka, na jehož základu byl postaven r. 1689 nový barokní kostel. Stavitel Mathey zdi starého kostela použil jako sokl pro svou novou stavbu.

Ve spodní kapli jsou umělé krápníky, na způsob italské grotty. V podzemí jsou odhaleny i zbytky dřívější cesty na Juditin most.

Kostel sv. Františka patřil a patří řádu Křížovníků s červenou hvězdou. Tento jediný český řád založila žena - sv. Anežka, jako špitální bratrstvo r. 1237. Z jeho řad vzešlo mnoho pražských arcibiskupů a jeho posláním byla mimo špitální činnosti i péče o Juditin most.(1252 – 1342). Ke kostelu patří přiléhající klášter. Nyní pronajímaný (obchody, firmy..).

Pohled z okna Muzea Karlova mostu

Pohled z okna Muzea Karlova mostu