Obsah

88. Zelená liška sídliště, škola, I. panelové sídliště Zelená liška( Herálecká) Praha 4 - Pankrác

Zelená liška byl zájezdní hostinec, kde se přepřahali koně cestou z Prahy na jih , směrem na České Budějovice a dále do Rakouska. Na jeho místě byla později postavena továrna JaWa Nusle ( Fr. Janeček 1878 – 1941, Wanderer), vyrábějící slavné motocykly.

R. 1960 ( RVHP) tu byl vytvořen podnik ČKD Polovodiče.

V této oblasti již nyní žádný průmyslový podnik není.

Plocha mezi ulicemi Budějovická, Na strži a Olbrachtova byla od třicátých let minulého století postupně zastavěna sídlišti, včetně občanské vybaveností:

Ve 30.- tých letech XX. století byly postaveny na území v okolí ulice Za Zelenou liškou maloprostorové domy( 36 – 52 m2) ve stylu funkcionalismu, tzv. řádkové, čtyřpatrové, s velkými oplocenými, zatravněnými dvory. Sídliště Zelená liška.

Za Zelenou liškou

Projektantem byl arch. Ant. Černý , domy s dlouhými pavlačemi v ulici Obětí 6. května postavili architekti Albert Libra a Jiří Kan v r. 1937.

Ze záměru kolektivního vybavení bytů se postavila pouze funkcionalistická strojní velkoprádelna z r. 1932, která byla v provozu až do r. 1995 a byla zbourána r. 2006.

Vysoké bloky tvořící ulici Budějovickou byly dokončeny a postaveny v r. 1947

(arch. P. Bernreiter). V těchto domech jsou velké, krásné byty.

Budějovická ulice

Sídliště Herálecká, Zelená liška, první panelové sídliště, na území ČR bylo postaveno r. 1955 na pozemku mezi ulicí Obětí 6. Května a ulicí Za Zelenou liškou v Praze 14, nyní Praha 4. Je to 9 čtyřpatrových domů, se dvěma vchody, pro 40 rodin.

Styl sorela, typ G40 ( Gottwaldov, 40 bytů), Herálecká I,II,III,IV a nyní poslední dům je ulice Pacovská. Herálecká I. - vedle sebe dva domy, za nimi Herálecká II. atd. ..

Mezi nimi prostor, neoploceno. Na domech jsou zdobné prvky kolem vchodů, na fasádě, na balkonech.

Sídliště Herálecká, Zelená liška

V bytech těchto paneláků, dle předávacího protokolu na nájemní byt v prvním domě prvního panelového sídliště u nás - Herálecká 954, bylo podlahové topení a cena měsíčního nájemného 156,31 Kčs. V bytech 1+2 a 1+3 bylo v kuchyni a v předsíni PVC, v pokojích parkety, keramické dlaždice a opaxitové sklo. K bytovému vybavení domů patřily i atomové kryty s mohutnými dveřmi, za nimiž byly velké sklepy pro nájemníky. K vybavení domu patřila společná prádelna a sušárny. Na chodbách u bytů byly centrální shozy na odpadky. První dva domy č. 954 a 957 měly i na střeše ozdobnou ohrádku.

Herálecká 957

První na světě panelák vymyslel T.A. Edison, u nás s ním experimentovala jako první firma Baťa ve Zlíně ( Gotwaldov), odtud název G40.

V čele ulice Za Zelenou liškou stojí velká škola - funkcionalistická budova, postavená ve třicátých letech (Pacovská 350/4).

V padesátých letech to byly dvě základní školy 99. a stovka. Velká stavba do L, před školou stávaly ještě dřevěné pavilony (ZŠ), nyní zbořené.

Prosklená přední i zadní část, vysoké stropy, velké chodby, několik tělocvičen..

Nyní je zde Husitská teologická fakulta UK.

Husitská teologická fakulta, UK

Za Zelenou liškou, škola

Škola, schodiště

Nuselský hřbitov v Krči ( na Pankráci) z okna školy HTF UK

Nuselský hřbitov. Hned za školou, nyní Pacovská 350/4, je hřbitov z poloviny

19. století. Zde byli pohřbíváni trestanci z Pankrácké věznice, na hrobech nebyla jména, pouze kříž s číslem.

Nyní zde již tyto hroby nejsou, v zadní části je novogotická šestiboká vížka, jako vzpomínka na staré časy.

Celá oblast kolem Zelené lišky na Pankráci (v Krči) je nyní velmi klidnou částí Prahy 4, i přes blízkou stanici Metra Budějovická.